Exkluzivně | Software

14. ledna 2020 skončí podpora systému Windows 7

30.12.2019

Životní cyklus podpory Windows 7

Při vydání systému Windows 7 22. října 2009 se společnost Microsoft zavázala poskytovat podporu u tohoto produktu po dobu 10 let. Toto desetileté období nyní uplynulo a společnost Microsoft přestala systém Windows 7 podporovat, abychom se mohli zaměřit na podporu novějších technologií a skvělých nových prostředí. Konkrétní datum konce podpory u systému Windows 7 bylo 14. ledna 2020. Pro tento produkt už není dostupná technická podpora a aktualizace softwaru ze služby Windows Update, které pomáhají chránit váš počítač. Společnost Microsoft velmi doporučuje, abyste přešli na systém Windows 10 a předešli tak situaci, kdy budete potřebovat využít některé služby nebo možnosti podpory, které už nejsou k dispozici.

Co zmanená konec podpory pro mě?

Počítače se systémem Windows 7 už od 14. ledna 2020 nedostávají aktualizace zabezpečení. Proto je důležité upgradovat na moderní operační systém, jako je například systém Windows 10, který může poskytovat nejnovější aktualizace zabezpečení zajišťující větší bezpečí pro vás i pro vaše data. Služby zákazníkům společnosti Microsoft už neposkytují technickou podporu pro systém Windows 7. Související služby pro Windows 7 jsou postupně také ukončovány. Například ukončení provozu některých her, jako je Backgammon na internetu a Dáma na internetu, a také elektronického Průvodce programem pro Windows Media Center, je naplánováno na leden 2020.

Co mám dělat?

Pro většinu uživatelů systému Windows 7 je doporučeným krokem přechod na nové zařízení se systémem Windows 10. Dnešní počítače jsou rychlejší, lehčí a přitom výkonnější a bezpečnější. Jejich ceny jsou v průměru výrazně nižší, než byly ceny běžných počítačů před osmi lety.

Můžu upgradovat svůj stávající počítač na systém Windows 10?

Pokud chcete využívat nejnovější možnosti hardwaru, doporučujeme začít používat nový počítač s Windows 10. Alternativní možností je upgrade kompatibilních počítačů se systémem Windows 7 zakoupením a instalací úplné verze softwaru.

Jak můžu upgradovat na Windows 10 zdarma?

Nabídka bezplatného upgradu na Windows 10 skončila 29. července 2016. Pokud chcete získat Windows 10, budete si buď muset koupit nové zařízení nebo, pokud máte kompatibilní počítač, koupit úplnou verzi softwaru a upgradovat své stávající zařízení. Doporučujeme, abyste neinstalovali Windows 10 na starší zařízení, protože některá zařízení s Windows 7 nejsou kompatibilní s Windows 10 nebo byste pak mohli mít k dispozici méně funkcí.

Co se stane, když budu dál používat Windows 7?

Pokud budete dál používat Windows 7 i po ukončení podpory, bude váš počítač i nadále fungovat, ale bude více ohrožen bezpečnostními riziky a viry. Počítač budete moct nadále spouštět a používat, ale nebudete už od Microsoftu dostávat aktualizace softwaru včetně aktualizací zabezpečení.

Bude po 14. lednu 2020 stále možné systém Windows 7 aktivovat?

Systém Windows 7 bude i po ukončení podpory možné nadále instalovat a aktivovat, bude však více ohrožen bezpečnostními riziky a viry kvůli chybějícím aktualizacím zabezpečení. Společnost Microsoft důrazně doporučuje, abyste po 14. lednu 2020 používali místo Windows 7 systém Windows 10.

Bude v systému Windows 7 nadále podporována aplikace Internet Explorer?

Podpora aplikace Internet Explorer na zařízeních s Windows 7 byla také ukončena 14. ledna 2020. Protože aplikace Internet Explorer je součástí systému Windows, řídí se zásadami životního cyklu podpory operačního systému Windows, ve kterém je nainstalována.

Bude aplikace Microsoft Security Essentials nadále chránit můj počítač i po ukončení podpory?

Microsoft Security Essentials (MSE) bude i nadále dostávat aktualizace podpisů po 14. lednu 2020. Platforma MSE už však není dál aktualizována.

Co když používám systém Windows 7 Enterprise?

Pokud používáte systém Windows v práci, doporučujeme, abyste nejprve kontaktovali vaše IT oddělení nebo se podívali na článek o podpoře nasazování Windows 10, kde se dozvíte více.

A co systém Windows 7 Embedded?

Windows pro vestavěná zařízení, jako jsou bankomaty nebo stojany čerpacích stanic, mají data životního cyklu, která se někdy liší od verzí Windows, které se používají na počítačových zařízeních.

Můžu přesunout své stávající programy na nový počítač s Windows 10?

Aby vaše programy fungovaly co nejlépe, doporučujeme, abyste na svém novém počítači s Windows 10 provedli novou instalaci vašich programů a aplikací. Microsoft Store nabízí řadu různých aplikací od jiných výrobců, které si můžete snadno stáhnout a nainstalovat. Na počítači s Windows 10 můžete Microsoft Store otevřít výběrem ikony na hlavním panelu nebo zadáním výrazu „Microsoft Store“ do vyhledávacího pole na hlavním panelu.

U jakéhokoli softwaru, který není v současnosti dostupný v Microsoft Storu, doporučujeme navštívit oficiální web příslušné společnosti a stáhnout si verzi pro Windows 10 z tohoto webu. V některých případech, které nejsou časté, nemusí být pro starší software k dispozici aktualizovaná verze kompatibilní s Windows 10.

Jaký vliv bude mít konec podpory Windows 7 na mé aplikace Microsoft Office?

To se může lišit v závislosti na verzi Office, kterou používáte. Je důležité si uvědomit, že samotný systém Windows 7 už nedostává aktualizace zabezpečení, takže vaše zařízení je ohrožené bezpečnostními hrozbami. Pokud tedy na počítači se systémem Windows 7 používáte Microsoft Office, doporučujeme, abyste přešli na nový počítač s Windows 10.

Komentáře