Exkluzivně | Software

ČT v seriálu Datová Lhota přibližuje dětem fungování počítačů a internetu

20.5.2020

Od včerejška mohou diváci České televize sledovat nový desetidílný animovaný seriál Datová Lhota, který je provede světem počítačů a Internetu. Zábavně vzdělávací seriál vznikl v koprodukci České televize, Matematicko-fyzikální fakulty UK a správce české národní domény, sdružení CZ.NIC. Hlavním cílem seriálu je děti srozumitelnou formou zasvětit do různých oblastí informatiky a ukázat jim, jak počítače a Internet fungují. V rámci projektu byl spuštěn také edukativní web, který obsahuje vzdělávací videa, online hru a výukové materiály pro učitele a rodiče. Seriál bude vysílaný v rámci pořadu Planeta Yó na Déčku.

Tři hrdinové, Kuba, Linda a počítačový nadšenec Marwin, se v jednotlivých dílech seriálu přesouvají do virtuálního městečka Datová Lhota, aby vyřešili Kubovy potíže s počítačem. Při svých dobrodružstvích poznávají, jak to v městečku chodí. Například, že jednotlivé budovy symbolizují spuštěné programy – „Filmov“ přehrává filmy, „Obrázkov“ prohlíží obrázky nebo co mají v městečku na starosti jednotlivé postavičky. Postupně se tak dozvídají, jak a co způsobuje problémy s počítačem a Internetem, jak jim předejít a jak si s nimi poradit.

Seriálem ale tento projekt nekončí. V jeho rámci vznikly webové stránky, které nabízí možnost prozkoumat témata jednotlivých dílů hlouběji, a to prostřednictvím řady doprovodných materiálů. Mezi ty patří videa, online hra nebo výukové pomůcky pro učitele, ale i rodiče.

Komentáře