Exkluzivně | Filmy

Digitálně restaurovaný snímek Kouř vstupuje do českých kin

14.7.2020

Tomáš Vorel připravoval film Kouř na sklonku 80. let a do kin byl pak uveden v únoru 1991. Po téměř třiceti letech se tento legendární film vrací ve čtvrtek 9. července 2020 do kin po celé republice v digitálně restaurované podobě.

Je další z řady významných československých a českých filmů, které na plátna vrací Národní filmový archiv ve spolupráci s Mezinárodním festivalem Karlovy Vary za finanční podpory paní Milady Kučerové a pana Eduarda Kučery.

Filmy určené k restaurování jsou vybírány se snahou o žánrovou i časovou pestrost. Proto se nyní v kinech objeví Kouř, doposud nejmladší titul, který se v Národním filmovém archivu dočkal digitálně restaurované podoby.

 „Několik generací diváků vnímalo Kouř jako rozvernou komedii – rytmikál totalitního věku. Můžeme se na něj ale dívat i jako na svědectví o pozdním socialismu v Československu, a zahlédnout i jeho temnější vrstvy, které jsou možná zrovna dnes aktuální. Příčinou popularity Kouře jsou určitě pozoruhodné výkony herců a chytlavé parodie na osmdesátkové zombie disco, ale věřím, že se nové generace diváků dokážou dostat k některým postavám docela blízko. Digitální kina teď mohou předvést, že v Kouři nejde jen o jednoho stupidního Arnoštka,” říká generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Samotné digitalizaci, která probíhala ve studiích UPP a SoundSquare, předcházel průzkum v dochovaných filmových materiálech a písemných archiváliích. Jako výchozí materiál nakonec sloužil negativ obrazu a negativ zvuku, o které pečuje Národní filmový archiv, na výsledné podobě digitálního Kouře se s režisérem Tomášem Vorlem podílel také kameraman Martin Duba.

Kouř je již třicátým druhým digitálně restaurovaným snímkem, který Národní filmový archiv distribuuje do kin v České republice i v zahraničí. Právě tam získává klasická česká kinematografie nové úspěchy: naposledy Daleká cesta na Berlinale 2020 či Extase jako nejlepší restaurovaný film na Benátském mezinárodním filmovém festivalu na podzim 2019. Dalším snímkem, který obohatí distribuční nabídku, bude pohádka S čerty nejsou žerty, která se v kinech objeví v prosinci tohoto roku.

Komentáře