Exkluzivně | Hudba

ROZHOVOR: Lukáš Chromek

15.6.2020

Hostem posledního dílu pořadu Maťa Mišíka Kytarová zbrojnice byl kytarista a producent Lukáš Chromek. Znát ho můžete z kapely Airfare, momentálně koncertuje s Ewou Farnou. Jako producent má za sebou úspěšné spolupráce například s Klárou Vytiskovou, ATMO Music, Sebastianem nebo Thomem Artwayem. I my jsme se ho zeptali na několik otázek.

S kým jako producent momentálně spolupracuješ?

Právě začínám pracovat na desce velmi nadějné kapely The Silver Spoons. Současně produkuju singly drsné partičky Deaf Heart. Obě kapely mají perfektní rodilou angličtinu a jasně vyhraněný sound. Můžu říct, že se bez problému vyrovnají světovým kapelám.

Ale já miluju i češtinu a je mi velkou ctí, že pracuji na filmové hudbě s Davidem Stypkou. To je člověk, který má na dnešní dobu neuvěřitelně oduševnělé texty. Připomíná mi to hudbu, na které jsem vyrostl.

Kteří producenti tě inspirují?

Moje stálice je Rick Rubin. Natočil ty nejlepší desky snad všech žánrů. Jeho legendární bílý vous už byl ve službách Eminema, Johnnyho Cashe i kapely Metallica. Rick Rubin je takový psycholog, pravý guru. Pak miluju Nigela Godriche (Radiohead). Jinak sleduju řadu mladých producentů, kteří přicházejí s novým zvukem. Aktuálně mě baví australský génius Flume, britský Mura Masa, nebo bůh popu Diplo.

Hraješ v kapele s Ewou Farnou. Je nějaký koncert, který pro tebe byl silnější než jiné?

Máme za sebou pár koncertů se symfonickým orchestrem. Třeba ten ve vyprodaném O2 universu byl fakt silnej zážitek. V Polsku si občas zahrajeme třeba před třiceti-tisícovým davem a to jsem i po 25 letech na pódiích nervózní.  Taky rád vzpomínám na klubové koncerty s mou dřívější rock´n´rollovou kapelou Airfare. To byl zase totální bordel, kam se lidi přišli vyřádit a my propotili komplet celý hadry.

Jaká je tvoje oblíbená kytara?

Jsem firemní hráč Fenderu a to jsou kytary, které jsem od mala miloval. Používal je i Jimi Hendrix. Můj poslední přírustek je Fender Jaguar z roku 1966, ten jsem nechal zrenovovat a teď hraje naprosto báječně. Jinak moje dlouholetá manželka (hlavní kytara) je Fender Stratocaster relic z Custom shopu, ručně vyrobená replika ročníku 1956.

Jaká je tvoje vysněná kytara?

Před pár měsíci se dražily kytary mého oblíbence Davida Gilmoura, kytaristy Pink Floyd. Tam bych si určitě vybral.. Bohužel potřebné 4 miliony dolarů za které se prodal jeho slavný “Black Strat” jsem zrovna neměl po ruce. Obecně mám rád nástroje, které už mají nějakou historii. Ta se většinou otiskne a dává kytaře charakter. Ano, jsem na “starší”.

Jak bys popsal tvůj tvůrčí proces?

Snažím se ho neustále měnit abych nespadnul do stereotypu.

Platí, že hudba je jako dům. Když se s interpretem naladíme na stejnou vlnu, začneme stavět. Písnička má většinou tak dobrý sound, jak dobré má základy (bubny a basa).

Pak přijdou kytary, syntetizátory a tak dále. Tam je to hodně o hledání toho pravého zvuku.

Jeden skvěle vymodelovaný zvuk může definovat celou skladbu. A já mám raději minimalistické aranžmá, takže dobrý zvuk synťáku, nebo kytary je pro mě zásadní.

Nakonec zpěv – nejdůležitější element popové skladby. Celou dobu, co píseň vzniká natáčíme různé orientační zpěvy a nápady na další harmonie. Nakonec se udělá vokální session, kde se vše přetočí pořádně. Takové nahrávání se někdy opakuje i vícekrát, dokud nejsou všechny planety v ideálním postavení a stejně tak hlasivky a uvěřitelnost projevu.

Tady pro interpreta natáčení končí. Producent je tak v polovině. Čekají nás editace, postprodukce, mix, mastering… Ale to by bylo delší než Bible.

Když si člověk udrží správnou pracovní flow, celé to uteče ani neví jak a najednou z počítače vyjede hotový song. Pak většinou cítím radost a vděk za to, čím se mohu živit.

PLAYLIST OBLÍBENÝCH SKLADEB LUKÁŠE CHROMKA

Tagy:
Kytarová zbrojnice Lukáš Chromek
Komentáře