Exkluzivně | Software

Tipy a triky: Psaní – Jak vytvořit a upravit textový dokument

7.8.2019
Jeden ze základních úkonů při práci na počítači je bezesporu tvorba textových dokumentů. Tvořit jednoduché i složitější dokumenty umožňuje aplikace Word z balíku Microsoft Office.
Spusťte Word a zobrazí se vám tato uvítací obrazovka. Můžete si vybrat z přednastavených šablon – obsahují mimo jiné i životopis, dárkové poukázky, pozvánky a další. Vy si vyberte možnost Prázdný dokument.
Rozhraní programu Word je jako u ostatních aplikací balíku Office rozděleno na karty. Na obrázku je zobrazen obsah karty Domů. Zde jsou základní formátovací funkce – můžete upravit vzhled svého dokumentu. Podívejte se na některé funkce oddílu Písmo.
Na prvním řádku můžete vybrat font – vzhled písma a jeho velikost. Předposlední tlačítko vám pomůže třeba změnit VŠECHNA PÍSMENA NA VELKÁ. Poslední tlačítko smaže formátování. Na dalším řádku můžete vytvořit tučný text, kurzívu, podtržený text, přeškrtnutý text, případně dolní a horní index. Můžete zvolit i textové efekty, zvýraznění a barvu textu.
Oddíl Styly slouží k označení částí textu – například nadpisy, odstavce atd. Vzhled jednotlivých typů textu můžete upravit.
Přejděte na kartu Vložení. Zaměříme se na oddíl Tabulka. Klikněte na tlačítko Tabulka a zvolte velikost tabulky myší. Vytvoří se vám jednoduchá tabulka, kterou znáte například z aplikace Excel.
Poslední oddíl, na nějž se podíváme, je Ilustrace.
Kliknutím na tlačítko Obrázky vložíte obrázek. Kliknutím na Obrazce můžete vložit jednoduchý geometrický tvar. Na tlačítko kliknete, vyberete obrazec a v dokumentu potáhnete dle požadované velikosti. Tlačítkem Ikony můžete vybrat ikonu z rozsáhlé vestavěné nabídky.
Jakmile dokument dopíšete, kliknete vlevo nahoře na tlačítko Soubor a Uložit. Soubor máte bezpečně uložený. Hledáte nějakou funkci a nevzpomínáte si, kde je? Od toho je součástí aplikace funkce Řekněte mi, co chcete udělat, která se nachází vpravo nahoře.
Word toho však zvládne mnohem víc, stačí začít a vyzkoušet si ho!
Tagy:
MS Word Software tipy a triky
Komentáře