Exkluzivně | Software

Tipy a triky: Škola a vzdělávání – Nastavte si Windows podle svého

25.9.2019
Asi každý školák v dnešní době používá počítač, ať už pro zábavu, hraní her, brouzdání na internetu, nebo napsání referátu do školy. Mnohdy stráví před monitorem i několik hodin denně, a proto byl u Windows 10 kladen důraz na možnost přizpůsobit si jeho prostředí k co nejpříjemnějšímu zážitku z jeho používání. Pojďme si ukázat, jak upravit vzhled Windows 10 k obrazu svému.

Změna pozadí

Klikněte na nabídku Start, zvolte Nastavení a klikněte na kartu Přizpůsobení. Vlevo nahoře najdete možnost Pozadí, kde můžete změnit pozadí na vlastní fotografii, prezentaci fotografií nebo třeba svou oblíbenou barvu. Pokud si zvolíte prezentaci fotografií, musíte vybrat obrázky, které se budou zobrazovat, a také to, jak často se obrázky budou měnit a v jakém pořadí.

Barvy

Další částí Windows 10, kterou si nově můžete přizpůsobit, jsou barvy. Kliknete na Barvy a zde si můžete vybrat barvu dlaždic v nabídce Start. Barvu můžete použít i pro hlavní panel a centrum akcí. Pokud nemáte rádi bílý podklad, který při dlouhé práci na počítači unavuje oči, můžete si zvolit tmavý režim.

Start

Při otevření nabídky Start se vám zobrazují některé složky, jako například Obrázky či Dokumenty. Kromě těchto máte ještě na výběr z několika dalších složek, které si můžete nechat zobrazit v nabídce Start. V kartě Start kliknete na odkaz „Zvolte, které složky se mají zobrazovat v nabídce Start“ a zde vyberte požadované složky. Kromě této funkce můžete například upravit i to, jestli chcete mít v nabídce Start seznam používaných aplikací, nebo třeba zobrazovat nedávno použité a nejpoužívanější aplikace. Je také možné používat celoobrazovkovou nabídku Start, která je vhodná pro dotyková zařízení.

Hlavní panel

Na poslední záložce najdete nastavení hlavního panelu. Zde můžete uzamknout hlavní panel nebo nastavit, aby se skrýval v režimu plochy či tabletu. Můžete také vybrat velikost tlačítek na panelu a umístění hlavního panelu na ploše. Užitečná je i možnost vybrat si ikony, které se na panelu budou zobrazovat. Kromě těch tradičních, jako je síť, hlasitost nebo napájení u notebooků a přenosných zařízení, si můžete přidat i několik dalších.
Tagy:
tipy a triky
Komentáře