Exkluzivně | Software

Tipy a triky: Zálohování – Jak začít zálohovat v cloudovém úložišti

26.6.2019
Zákony schválnosti platí všude. A to i u souborů. Není vzácné, že nejen studenti přicházejí o desítky či stovky hodin práce kvůli tomu, že se jim poškodí disk, na kterém měli rozpracovaný projekt. Proto je třeba zálohovat. A rovnou na místo, které je zabezpečeno více kopiemi zálohy. Místo, které umožňuje přístup k projektu odkudkoli. A konečně místo, které podporuje automatické verzování – nehrozí, že o soubor přijdete, ani když ho omylem přepíšete. Tím místem je OneDrive – cloudové (internetové) úložiště.
Jak začít? Je to velice jednoduché hlavně díky tomu, že OneDrive je ve Windows 10 předinstalovaný. Stačí se jen přihlásit ke svému účtu Microsoft (pokud jej nemáte, neváhejte si jej vytvořit – ke každému účtu je 5 GB místa zdarma). Spustíte aplikaci OneDrive, která vás provede přihlašovacím procesem ve čtyřech krocích – zadání e-mailové adresy, potvrzení místa ukládání souborů, zvolení souborů k synchronizaci (zvolíte všechny) a potvrzení nastavení. Pak v Průzkumníku Windows uvidíte složku s ikonou mráčku. Vše, co do této složky uložíte, se vám nejen zálohuje na internet v několika kopiích, ale i synchronizuje mezi všemi přihlášenými zařízeními. OneDrive tyto soubory také automaticky verzuje – vytvoří vždy záložní kopii staré verze souboru, kdybyste se k ní chtěli vrátit. Máte rozpracovaný projekt, který je uložený na OneDrive. Jenže jste přepsali jeden soubor a chcete se vrátit k předchozí verzi. Jak na to?
Přihlásíte se do OneDrive ve webovém prohlížeči na adrese: https://onedrive.live.com/about/cs-cz/signin/
Najdete si ve složce soubor, u kterého se chcete vrátit k předchozí verzi, pomocí klikání na složky jako v Průzkumníku Windows.
Na soubor kliknete pravým tlačítkem a vyberete možnost Historie verzí.
Pak si jen vyberete verzi, kterou chcete obnovit a na požadovanou verzi kliknete a vyberete možnost Obnovit.
Tagy:
Microsoft one drive
Komentáře